Każdy majsterkowicz potrzebuje dobrze wyposażonego warsztatu. Bez zestawu odpowiednich elektronarzędzi nie da się zrobić zbyt wiele. Dlatego z czasem zawartość warsztatowej szafy rośnie, a na półkach i haczykach pojawiają się kolejne urządzenia.
Tyle że część z nich bardzo szybko nadaje się do naprawy lub wymiany. Na rynku elektronarzędzi trzeba dziś uważać jeszcze bardziej niż kiedyś. Wiele tańszych modeli nie wytrzymuje intensywnej pracy. Ale i wiele droższych okazuje się chybioną inwestycją.
Przygotowaliśmy więc kilka porad, które pomogą w wybraniu odpowiednich maszyn do warsztatu. To właśnie takimi wskazówkami przy wyborze elektronarzędzi kierują się profesjonaliści. Sprzęt, którym dysponują, musi wytrzymać nawet wielogodzinną pracę.
Wytrzymałe elektronarzędzia – odpowiednia selekcja
Majsterkowicze często kierują się zasadą: im więcej, tym lepiej. Z tego powodu polują na cenowe okazje i zwożą do warsztatu kolejne narzędzia właściwie tylko dlatego, że jeszcze takich nie mają. Do szlifierki kątowej dołącza więc szlifierka oscylacyjna, do spawarki MMA migomat.
Takie postępowanie często prowadzi donikąd. Efektem są nie tylko narzędzia niepotrzebne, ale i słabej jakości. Przed zakupem elektronarzędzi warto więc zastanowić się, jakich narzędzi najbardziej potrzebujemy. Kluczowy jest zakres codziennych i planowanych prac.
Często lepiej kupić mniej narzędzi, ale zdecydować się na sprzęt wysokiej jakości. Choćby wspomniane szlifierki mogą zastąpić inne, bardziej wyspecjalizowane narzędzia, jak np. przecinarki.
Warto rozważyć układ kilku uniwersalnych urządzeń i kilku wyspecjalizowanych. Szeroki wybór jednych i drugich zapewnia dobry sklep z elektronarzędziami, jak https://sklep.powermat.pl/category/pl/elektronarzedzia. Kluczem jest to, by wybierać z głową. Tak zminimalizujemy ryzyko błędu.
Nie cena, a właściwości sprzętu
By wybrać odpowiedni sprzęt, trzeba też poznać jego właściwości. Czasami nawet droższe urządzenie szybko się zepsuje, gdy jego możliwości nie są dostosowane do naszych wymagań.
Wśród najważniejszych właściwości wyróżnia się moc urządzenia. Często lepiej spisze się nawet tańszy sprzęt, ale z bardziej wydajnym i mocniejszym silnikiem. Takie urządzenia zwykle mogą pracować dłużej.
W przypadku elektronarzędzi akumulatorowych istotna będzie także wydajność akumulatora. Kluczowa jest technologia, w jakiej został wykonany. I tak np. akumulatory litowo-jonowe nie mają tzw. efektu pamięci i można je ładować w dowolnym momencie. Z kolei akumulatory niklowo-kadmowe lepiej spisują się w skrajnych temperaturach, ale z ich ładowaniem trzeba czekać do zupełnego wyczerpania się baterii.

Gwarancja i dostępność części
Żaden sprzęt nie będzie wiecznie niezawodny. Z czasem mogą pojawić się problemy i elektronarzędzia będą wymagać naprawy. Wówczas najważniejszą rolę odgrywa gwarancja, serwis i dostępność części.
Standardowy okres gwarancyjny wynosi dwa lata. Jeśli w tym czasie urządzenie zawiedzie, zostanie naprawione na koszt producenta lub zastąpione nowym. Oddanie sprzętu na gwarancję oznacza jednak długą przerwę w pracy lub konieczność zakupu nowego narzędzia.
Dlatego istotna jest również jakość i szybkość obsługi serwisowej. Jeśli serwis znajduje się blisko, najlepiej w Polsce, naprawa jest zwykle sprawna. Przy zagranicznej obsłudze czas oczekiwania często znacznie się wydłuża. To niezwykle istotne zwłaszcza dziś, gdy połączenia między krajami są utrudnione z powodu pandemii. Transportu maszyn te problemy nie omijają.
Z tą ostatnią kwestią związana jest również dostępność części. Niektóre sklepy, jak https://sklep.powermat.pl, nie mają z nią problemu. Czasami trzeba jednak sprowadzać je z daleka albo urządzenie jest tak specyficzne, że części wręcz brakuje.
Pamiętajmy, że ten problem najbardziej dotknie nas w przypadku awarii już po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Wcześniej odpowiedzialność za części zamienne spoczywa na barkach producenta. Niektóre firmy oferują zresztą klientom przedłużony pakiet gwarancyjny.
Dobre elektronarzędzia – sprawdzony producent
Czasami nawet gwarancja nie uchroni Cię jednak przed kosztami naprawy i przykrymi konsekwencjami. Stanie się tak, gdy wybierzesz nieodpowiednią markę sprzętu. Mało znani producenci czasami bowiem opuszczają rynek. A wtedy nawet wciąż ważna gwarancja okaże się niewiele warta.
Najlepiej wybierać więc sprawdzonych producentów. Ważne jest doświadczenie własne, ale i profesjonalistów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podpytać znajomego mechanika, który sprzęt służy mu najlepiej. Np. spawarki warto zamawiać na https://sklep.powermat.pl/category/pl/spawarki-i-osprzet, o czym przekonał się niejeden spawacz.
Uznane marki nie pozwalają sobie na wizerunkowe wpadki. Dlatego sprzęt, który wypuszczają na rynek, spełnia podstawowe kryteria wytrzymałości i trwałości. Dotyczy to nawet tańszych produktów. Dobre imię zobowiązuje.