Sklep z pościelą – jak opracować idealną strukturę kategorii?

Sklep z pościelą i kategorie na stronie internetowej

O jaki element, oprócz materiału zdjęciowego, musisz zadbać w pierwszej kolejności, projektując internetowy sklep z pościelą? Oczywiście o odpowiednią strukturę kategorii. To właśnie ona ułatwi lub utrudni Twoim klientom zakupy. Do całego drzewa grup produktowych należy więc podejść z należytą starannością. Jak zaplanować strukturę kategorii w sklepie internetowym z pościelą? Sprawdź!

Po pierwsze: wyznacz główne grupy produktów

Na samym początku musisz zastanowić się, jaki asortyment króluje w Twojej ofercie. Oczywiście przy sklepie z pościelą będą to zestawy poszewek, jednak z pewnością da się je podzielić na chociaż dwie lub trzy dość duże, lecz odrębne kategorie produktowe. Dajmy na to, że będą to komplety dziecięce, młodzieżowe i dla dorosłych. To oczywiście przykład, jednak staraj się na nim bazować i odnaleźć w nim odzwierciedlenie Twojego asortymentu.

Po co jednak taki podział? Klient trafiający na stronę Twojego sklepu z pewnością będzie miał chociaż trochę skonkretyzowany cel zakupów. Nawet jeśli nie wie, czego do końca chce, będzie w stanie określić, czy to produkt dla niego, dla jego małego dziecka czy może dla tego powoli wkraczającego w dorosłość.

Potencjalny konsument nie będzie musiał wertować wszystkich pozycji dostępnych w sklepie – wybierze tylko tę grupę, którą naprawdę jest zainteresowany. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że coś go zaciekawi.

Po drugie: podziel każdą z nich na węższe grupy

Pierwszy podział może okazać się nie do końca wystarczający, jeśli np. Twój klient ma nieco bardziej konkretny cel zakupowy. W takiej sytuacji warto więc każdą z głównych grup produktów podzielić na kilka jeszcze mniejszych. Jakich? Po raz kolejny wszystko zależy od oferowanego asortymentu. Pokażemy to jednak na szybkim przykładzie.

Jaka może być pościel dziecięca lub jakie cechy mogą ją wyróżniać? Przede wszystkim mogą być to tekstylia do łóżeczka, z bohaterami bajek, świecące w ciemności lub bawełniane, satynowe, bambusowe czy flanelowe. Każda z tych grup może stać się podkategorią, która będzie ułatwiać poszukiwania idealnego produktu.

A jak będzie z pościelą dla dorosłych? Tutaj głównie bazuj na materiałach, np. bawełna, satyna bawełniana, mikrofibra itp. Możesz także zdecydować się na wyznaczenie kompletów jednobarwnych, z motywem 3D czy haftowanych. Dużo zależy jednak od tego, jak wiele modeli masz z danej kategorii oraz jakie jest na nie zapotrzebowanie.

Po trzecie: jeśli to konieczne, przygotuj podkategorie do każdej z nich

Główne kategorie podzielone na kilka mniejszych, a więc to już wystarczy? Nie do końca. Pamiętaj, że konkretny klient szukający pościeli, będzie także zwracał uwagę na… rozmiar. Po co ma przeglądać wszystkie propozycje, skoro on potrzebuje tylko kompletu 220×200, a nie 140×200, 160×200 itd.? 

Możesz więc spokojnie wydzielić z każdej podkategorii jeszcze dodatkowe zakładki z rozmiarami. Wtedy klient wejdzie w bardzo sprecyzowane poszukiwania, a o to powinno Ci chodzić przy takim asortymencie. Dużą zaletą zakładek z rozmiarami jest niewątpliwie fakt, iż potencjalny nabywca nie zauważy np. modelu, który idealnie wpisuje się w jego gusta, jednak niedostępnego w preferowanym przez niego rozmiarze.

W takiej sytuacji może szukać odpowiednich wymiarów… u konkurencji. Skoro nie ma ich u Ciebie, to może będą gdzie indziej? Gdy dasz mu tylko ten jeden konkretny rozmiar, istnieje większe prawdopodobieństwo, że po prostu wybierze coś z tych produktów. Nie będzie bowiem świadomy, że w innych wymiarach czeka na niego coś ładniejszego.

Po czwarte: zadbaj o wyróżnienie konkretnych kolekcji lub marek

Przykładowy podział na kategorie chyba mamy już dość dobrze omówiony. Nadszedł czas na… dodatki. W swoim sklepie z pościelą możesz pokusić się także o wyróżnienie kilku ponadprogramowych kategorii. Jakich?

Przede wszystkim warto skupić się np. na konkretnych kolekcjach produktowych. Wiele firm tekstylnych oferuje przecież bliźniacze komplety, różniące się od siebie tylko kolorem czy lekką modyfikacją wzoru. To wspaniała okazja, by dobrze pokazać je swoim klientom. Możesz spokojnie stworzyć osobną kategorię z kolekcjami w menu głównym, a następnie podpiąć pod nią dowolną ilość serii produktowych.

Podobnie będzie z markami produkującymi pościele. Gdy klient zna jakąś firmę i jest zadowolony z jakości wyrobów, zapewne będzie szukał nowego kompletu właśnie z asortymentu tego jednego przedsiębiorstwa. Jeśli oferujesz produkty kilku marek, stwórz kategorie z nimi i gotowe!

Na koniec: przemyśl strukturę dodatkowych filtrów

W sklepie z pościelą duże znaczenie mogą mieć także dodatkowe filtry, ułatwiające sortowanie wyników. Zanim jednak zaczniemy je dokładnie omawiać, pamiętaj, aby upewnić się, że takie opcje są dobrze wyświetlane na telefonach komórkowych. Większość klientów będzie odwiedzać Twój sklep z urządzenia mobilnego, dlatego dostęp do filtrów z jego poziomu musi być widoczny, łatwy w obsłudze i sprawny.

Jakie filtry mogą okazać się pomocne? Przede wszystkim pozwalające wskazać jedną konkretną markę, materiał, rozmiar (nawet jeśli takie kryteria są uwzględnione także w osobnych kategoriach czy podkategoriach), a także rodzaj wzoru, zapięcia, kolor, ilość poszewek w zestawie, rozmiar poszewek na poduszki czy cenę (od do). 

Przyjrzyj się całemu swojemu asortymentowi i spróbuj wyłapać z niego jeszcze inne cechy, na których może zależeć potencjalnemu klientowi.

Na koniec pamiętaj jeszcze o funkcji sortowania produktów w obrębie kategorii. Klasyczny podział na sortowanie alfabetyczne, według ceny rosnąco lub malejąco, a także najnowszych produktów lub tych z najwyższą oceną klientów będzie z pewnością wystarczający.

Każde drzewo kategorii warto oczywiście cały czas testować i udoskonalać. Dzięki temu podasz klientowi jak na tacy to, czego potrzebuje najbardziej. 

Sklep z pościelą – jak opracować idealną strukturę kategorii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę